Pierwszy miesiąc

1 tydzień

To pojęcie trochę abstrakcyjne, tak naprawdę 1 tydzień ciąży to Twoja miesiączka, czyli czas, kiedy nie doszło jeszcze do zapłodnienia, ale termin porodu obliczany jest właśnie od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

2 tydzień

To zapewne faktyczny początek Twojej ciąży, pod koniec tego tygodnia dochodzi do owulacji (komórka jajowa żyje około 24 godz.) i zapłodnienia – połączenia plemnika z komórka jajową. Płeć Twojego dziecka ustala się właśnie w tym momencie, choć Ty dowiesz się o wyniku tego połączenia dopiero za kilkanaście tygodni. Już 30 godz. od zapłodnienia komórka przechodzi kolejne podziały, cały czas przemieszcza się z jajowodu do macicy, a gdy do niej dotrze składa się już z 32 komórek i nazywa się morulą.

3 tydzień

Zapłodniona komórka jajowa dzieli się nieustannie, nazywa się blastocystą – składającą się z otoczki wypełnionej płynem, w którym dzielą się i różnicują komórki nowego życia. We wnętrzu jaja formuje się tarcza zarodkowa – z niej powstanie ciało dziecka. W tym właśnie tygodniu zagnieżdża się ona w przygotowanej na jej przybycie wyściółce macicy – endometrium. W miejscu zagnieżdżenia z czasem rozwinie się łożysko, umożliwiające odżywienie Twojego dziecka, zagnieżdżenie blastocysty hamuje comiesięczny cykl złuszczania się endometrium – hamuje miesiączkę.

4 tydzień

Jajo dzieli się teraz na 3 warstwy komórek i staje się embrionem. Wewnętrzna warstwa komórek – entoderma, z niej rozwiną się płuca, układ pokarmowy i wątroba. Środkowa warstwa – mezoderma, powstaną z niej kości, mięśnie, nerki, narządy płciowe i serce. Zewnętrzna warstwa – egzoderma, z niej rozwiną się tkanki, skóra, włosy, oczy i układ nerwowy. Zaczynają się kurczyć pierwsze włókna mięśnia sercowego. Powstaje łożysko oraz pępowina, która łączy dziecko z odżywiajającym je łożyskiem. Twój embrion mierzy teraz ok. 5 mm. Testy ciążowe mogą już pokazać wynik pozytywny.